OLIMPIADELE KAUFLAND

Ecologizare

Unitatea noastra a desfasurat in fiecare an activitati de ecologizare in cadrul unor proiecte scolare sau comunitare atat in incinta scolii cat si in zona limitrofa municipiului (cartierul in care este amplasata scoala, padurile din jurul orasului, malul Dunarii, malul Oltului). Copiii au avut o atitudine pozitiva si constructiva incercand si reusind sa se faca utili pe perioada desfasurarii actiunii. Au fost impartiti in doua echipe, cei mai mici fiind angrenati in actiunea de ecologizare (strangerea gunoaielor din incinta scolii) iar cei mai mari in actiunea de igenizare a trenului de sport din cadrul unitatii.

Teatru - Cele trei printese

Inspirati de o activitate anterioara, elevii clasei a III-a au dorit sa creeze povestea lor si au venit cu propunerea de a realiza o piesa de teatru. Au gandit ilber si au prezentat POVESTEA CELOR TREI PRINTESE.

S-au distrat prezentand colegilor piesa lor.

Vizite culturale

Vizita la Catedrala ortodoxă Sfântul Haralambie din Turnu Măgurele și-a propus aflarea a cât mai multe lucruri despre această frumoasă biserică ce a fost ridicată în memoria celor care s-au jertfit în 1877 pentru independența României (1900-1902). A fost construită după planurile arhitectului francez Andre Lecomte de Nouy, care a imprumutat motive arhitectonice de la biserica manăstirii Curtea de Argeș.